Cios w nos i złamanie

Cios w nos i złamanie

Sporty walki Brak komentarzy do Cios w nos i złamanie

Złamanie nosa jest urazem charakterystycznym dla sportowców specjalizujących się w różnorodnych sportach walki. Przeprowadzone badania wskazują zresztą, że najczęstszą przyczyną złamania nosa są sporty walki, względnie inne sporty kontaktowe, plasując się w statystykach nawet przed wypadkami samochodowymi i mało profesjonalnymi bójkami.

Nos zbudowany z chrząstki z zasady jest strukturą elastyczną i sprężystą. Pęknięcie lub złamanie nosa jest powodowane z reguły wskutek bardzo silnego uderzenia charakterystycznego dla walk bokserskich. Co ważne, najczęściej w tym przypadku nie mamy do czynienia z wyraźną, widoczną raną. Złamanie nosa prowadzi do jego zniekształcenia i na tej podstawie jest identyfikowalne. Brak widocznej rany jest wyróżnikiem zamkniętego złamania nosa. Przemieszczenie nosa jest jednak wyraźnie zauważalne. W przypadku otwartego złamania nosa do tego przemieszczenia i zniekształcenia dochodzi nie tylko w obszarze kostnym, ale i chrzęstnym nosa, na twarzy zaś pojawia się widoczne zranienie.

Na skutek złamania nos może zostać wgnieciony, przesunięty w bok lub po prostu zdeformowany. Bardzo często uszkodzeniu ulegają nie tylko kości samego nosa, ale również sąsiadujące z nimi kości twarzoczaszki. Rozległość urazu jest uzależniona od specyfiki ciosu czy uderzenia powodującego uraz. Charakterystycznym objawem złamania jest również krwawienie z nozdrzy. Jeśli krwotok jest szczególnie intensywny, może wskazywać na uszkodzenie dużego naczynia krwionośnego, wymagającego dodatkowej interwencji lekarskiej.

Normalnym objawem występującym w przypadku złamania nosa jest powstanie krwiaka oraz obrzęku w okolicy nosa. Mogą one powodować trudności w oddychaniu, czasową utratę lub zaburzenia węchu, łzawienie oczu czy wydostawanie się wydzielin z nosa. Standardowo pojawia się także silny ból okolic nosa, jak również bóle głowy.

Im większa siła ciosu, tym wyraźniejsze są objawy, skutki zaś poważniejsze i bardziej rozległe niż samo uszkodzenie kości nosa. Często pięściarz, który doznał złamania nosa, ma pod oczami charakterystyczne krwiaki. To bardzo ważna przesłanka, której nie należy ignorować, ponieważ świadczyć może o poważniejszych urazach w obrębie podstawy czaszki. Towarzyszące złamaniu nosa wymioty, nudności, trudności z utrzymaniem równowagi, zawroty i bóle głowy, kłopoty z pamięcią lub wszelkie objawy neurologiczne, rodzą podejrzenie urazu mózgu.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania nosa wskutek ciosu bokserskiego obejmuje przyłożenie lodu, mające pełnić funkcję przeciwobrzękową, oraz zatamowanie krwawienia. Bezpieczne zaopatrzenie złamania nosa jest już możliwe dzięki interwencji lekarskiej. Podczas takiego badania specjalista ma za zadanie zweryfikować specyfikę ciosu, który uszkodził nos, a także sprawdzić objawy. Potwierdzeniem diagnozy ustalonej na podstawie wywiadu lekarskiego jest wykonanie badania RTG, jeśli zaś podejrzewane są dodatkowe uszkodzenia, lekarz zaleca również rentgen kręgosłupa lub tomografię komputerową głowy.

Nawet, gdy mamy do czynienia z zamkniętym złamaniem nosa konsultacja lekarska jest nieodzowna. Rzadko zdarza się, że złamaniu nie towarzyszy deformacja, w przypadku braku której nie ma co konieczności nastawiania kości. Najczęściej takie nastawienie jest niezbędne, by nos odzyskał swój pierwotny, nie upośledzający jego funkcji kształt. Najczęściej jest to nastawienie nieoperacyjne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalistycznych narzędzi. Konieczność operacji chirurgicznej zdarza się znacznie rzadziej, tylko gdy uraz spowodował zablokowanie odłamków kości w niewłaściwej pozycji lub gdy dochodzi do mocnych przemieszczeń.

Po złamaniu nosa nie są wymagane żadne specjalistyczne działania rekonwalescencyjne. Pięściarz ograniczyć się powinien do wypoczynku oraz czasowej rezygnacji z treningów. Zalecane są chłodne okłady, rzadziej antybiotykoterapia.

Mimo że złamanie nosa może wydawać się urazem stosunkowo błahym, jeśli porównać go choćby do urazów głowy czy mózgu, lepiej nie bagatelizować problemu. Brak należytej troski w tym zakresie może generować przykre powikłania, takie jak zakażenia, powstanie ropnia, skrzywienie przegrody nosowej zaburzającej funkcje nosa, kłopoty z węchem lub drożnością układu oddechowego. Nasilanie się bólu po urazie świadczyć może o groźnym stanie zapalnym, mogącym przenieść się na ośrodkowy układ nerwowy. Następstwem urazu może być także odma podskórna.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top