Ból i skurcze barków w sportach walki

Ból i skurcze barków w sportach walki

Sporty walki Brak komentarzy do Ból i skurcze barków w sportach walki

Kontuzje barków niejednokrotnie odebrały szansę na zwycięstwo sportowcom parającym się sportami walki. Na gruncie sportu światowego zmagał się z nimi David Haye, wśród sportowców polskich na ten problem uskarżał się Przemysław Saleta, Chudecki czy Rafał Moks. Kontuzje barków są bardzo uciążliwe, gdyż ten fragment ciała uczestniczy praktycznie w każdym ruchu górnej partii ciała, w przypadku sztuk walki zaś w zasadzie uniemożliwia wyprowadzenie skutecznego ciosu. Może zatem pozbawić możliwości uczestnictwa w starciu na ringu nawet na dłuższy czas, w zależności od rozległości urazu.

Przyczyn kontuzji barków należy dopatrywać się przede wszystkim w przeciążeniach stawu, prowadzących do powstania bolesnego stanu zapalnego. U pięściarzy i kulturystów zdarzają się także zwichnięcia, stanowiące pochodną silnego uderzenia bądź niefortunnego upadku na bark. Kontuzje barków wiążą się z silnym bólem w obrębie stawu, ograniczeniem ruchu i uczuciem braku stabilności całej struktury stawowej.

Aby zastosować odpowiednie działania naprawcze, kontuzje barków muszą zostać prawidłowo zdiagnozowane. W zależności od specyficznych objawów stosowane bywają tutaj badania USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub badania laboratoryjne. W zakresie metod nieoperacyjnych działanie w przypadku kontuzji barków opiera się na wprowadzeniu zimnych okładów w obrębie bolących miejsc, farmakologii działającej przeciwzapalnie i rozluźniająco na tkanki mięśniowe, a także unieruchomieniu problematycznego stawu, które wspomaga i przyspiesza regenerację.

Dopiero gdy te metody okażą się niewystarczające, lekarz zalecić może działanie operacyjne. Jest to jednak ostateczność.

W codziennym treningu pomocne przy kontuzji barków są ortezy. Mają one za zadanie przede wszystkim ograniczać zakres ruchu tak, by nie powodować bolesności i przeciążeń. Przy okazji łagodzą ból i ogrzewają kłopotliwe miejsce. Ortezy nowej generacji charakteryzują się właściwościami absorbujący częściowo siłę uderzeń, co jest cechą nieocenioną przy powrocie do pełnej sprawności. Ortezy dedykowane barkom są polecane przy nawykowych zwichnięciach, przeciążeniach i zapaleniach ścięgien.

Mimo stosowania ortez wziąć pod uwagę należy jednak fakt, że nawracające kontuzje barków są niebezpieczne. Mogą prowadzić do powstania trwałych zwyrodnień w obrębie stawu, te zaś w znaczny sposób ograniczają formę pięściarza, stanowiąc nawet zagrożenie dla kariery zawodniczej. Kłopot w tym obszarze praktycznie uniemożliwia wyprowadzanie mocnych, skutecznych ciosów. Aby podkreślić wagę problemu, wspomnieć wystarczy, że w 2012 roku nawracające problemy z barkiem na niemal dwa lata wyeliminowały z ringu Davida Haye’a. Sam zakładał zresztą, że do pełnej sprawności nie będzie w stanie powrócić. Jego celem było osiągnięcie – po rekonwalescencji i rehabilitacji – minimum 80% wcześniejszej funkcjonalności.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top