Kontuzje to, niestety, nieodzowna część uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Teoretycznie, sport powinien przyczyniać się do poprawy zdrowia. […]
Złamanie palca – poważniejsze niż się wydaje
Piłka nożna Brak komentarzy do Złamanie palca – poważniejsze niż się wydajeZłamanie palca wydaje się dolegliwością niepozorną i stosunkowo mało kłopotliwą w obliczu innych, bardziej skomplikowanych urazów. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, że dłoń jest ogromnie ważną częścią naszego ciała, a funkcjonowanie bez niej to ogromny kłopot w obszarze codziennej naszej funkcjonalności.
Palec to powierzchnia niewielka, jednak ze względu na swoją konstrukcję kostno-stawową podatna na kontuzje i urazy. Najtrudniejsze są potencjalne złamania paliczków w obszarze stawów: są kłopotliwe i, wbrew pozorom, bardzo skomplikowane. Każde podejrzenie złamania powinno zostać skonsultowane z ortopedą i chirurgiem tak, aby uniknąć powikłań. Brak odpowiedniej diagnostyki i leczenia powoduje zniekształcenia palca, ograniczenie jego ruchomości, dolegliwości bólowe.
Złamania w tym obszarze nie są częste, jednak stosunkowo łatwe do zidentyfikowania. Przy złamaniu kości śródręcza i palców pojawia się obrzęk, opuchlizna, zasinienie. Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem z przemieszczeniem – co w przypadku kruchych kości palców jest dość częste, zauważalna okaże się także deformacja palca, problemy z poruszaniem i dolegliwości bólowe. Zaburzeniu ulega także praca powierzchni stawowych.
W momencie, gdy nie dochodzi do przemieszczenia, złamania można leczyć tylko poprzez unieruchomienie. Jeśli jednak dochodzi do przemieszczeń, niezbędne okazuje się leczenie operacyjne, gips, a później rehabilitacja.
Szczególnie kłopotliwe okazuje się leczenie złamań kciuka. Jest to palec chwytny, zaangażowany w większość naszych codziennych czynności. Ważne, że kciuk zbudowany jest inaczej niż pozostałe palce: to tylko dwa paliczki połączone stawem. Dzięki temu wyróżnia się większą niż pozostałe palce ruchomością. Jednakże w przypadku wszystkich złamań z przemieszczeniem przygotować musimy się na zabieg operacyjny. Najczęściej wiąże się on z późniejszym założeniem gipsu na czas około 4 – 6 tygodni, w zależności od stopnia złamania oraz uszkodzenia stawów, ścięgien oraz tkanek. Jeśli złamanie jest uszkodzeniem wieloodłamowym, elementy kostne muszą być połączone specjalnymi drutami stabilizującymi konstrukcję kostną.
Niezmiernie ważne jest także, aby już w trakcie noszenia gipsu, stabilizacji czy szyny gipsowej pacjent rozpoczął rehabilitację. Ćwiczyć należy wszystkie stawy, które nie zostały usztywnione. W przypadku stabilizacji w obrębie nadgarstka, rehabilitować można łokieć, staw barkowy, poruszać innymi palcami. Jest to ważne, aby zapobiec zanikom mięśni. Może to być tylko napinanie mięsni oraz ich rozluźnianie.
W pierwszych tygodniach po zdjęciu gipsu lub innego usztywnienia należy przywrócić prawidłowy ruch uszkodzonego palca. Waga musi być przykładana praktycznie do każdego zakresu ruchomości: zgięcie, wyprost, odwodzenie, ruch przeciwstawny w przypadku małego palca i kciuka. Na początku są to ćwiczenia nastręczające wiele trudności, jednak stopniowo, w toku kolejnych ćwiczeń, powinno być coraz łatwiej. Początkowo można wspomagać ten ruch innymi palcami i drugą ręką, pomocne okazują się także masaże oraz ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem piłki czy drobnych przedmiotów. Warto w zakres sprzętu rehabilitacyjnego włączyć plastelinę czy glinę: pozornie proste manipulowanie nią stanowi zarówno ćwiczenie rehabilitacyjne, jak i masaż.
Mówiąc najprościej: należy jak najczęściej angażować palce, jak najczęściej wykorzystywać ruchy o różnym zakresie i intensywności. Naturalnym odruchem jest bowiem intuicyjne oszczędzanie uszkodzonej wcześniej i unieruchomionej przez wiele tygodni ręki.
Leave a comment
You must be logged in to post a comment.