Bóle kości

Bóle kości

Piłka nożna Brak komentarzy do Bóle kości

Bóle kości i stawów to przypadłość, która pozornie bywa kojarzona z dolegliwościami osób starszych. Tego typu dolegliwości nie mają jednak jednej prostej przyczyny – w równym stopniu dotyczą starszych osób, jak i osób zajmujących się zawodowo sportem.
Najczęstszą przyczyną bólów kostno-stawowych są różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe, będące między innymi efektem zawodowego uprawiania sportu. Chrząstki stawowe zużywają się naturalnie, w toku codziennego funkcjonowania, jednak intensywne ćwiczenia i wysiłek fizyczny, przyspieszają oraz pogłębiają ten proces.
Jeśli chrząstki stawowe ulegają degeneracji, powierzchnie stawów i kości ulegają starciu. To prosta przyczyna do dyskomfortu w obrębie powierzchni stawowych; ból powstający w tym zakresie może przełożyć się także na bóle mięśniowe. Ból kości jest także wynikiem stłuczeń, złamań, przeciążeń, urazów mechanicznych. Takich bólów nie należy lekceważyć, pomimo że na pewnym etapie sportowego funkcjonowania człowiek zaczyna się do nich przyzwyczajać i akceptować jako swoją codzienność.
Bóle takie, których nie staramy się niwelować farmakologią i – co ważniejsze – odpowiednią rehabilitacją mają charakter przewlekły. Nasilają się zwykle rano, gdy mięśnie i kości są zastane przez noc. Ból dotyka głównie dolnych części kręgosłupa, odcinka szyjnego, bioder, rąk i stóp. Częstym problemem sportowców są także dolegliwości stawów kolanowych. W szczególnie krytycznym momencie ból może przejść w ciągły, zaś towarzyszyć mu będą ograniczenia ruchowe, przejściowo nawet prowadząc do unieruchomienia danego obszaru.
Zbawienne w przypadku takich dolegliwości okazać się może umiejętnie prowadzona fizjoterapia (przede wszystkim masaże kontuzjogennych miejsc oraz ćwiczenia), a także doraźne stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie należy zlekceważyć tego etapu, ponieważ przy dalszym zaawansowaniu choroby, zabieg chirurgiczny i interwencja w obrębie stawu dotkniętego stanem zapalnym okaże się być nieuniknionym.
Znaczna część poważnych dolegliwości bólowych jest spowodowana złymi nawykami. W przypadku osób stroniących od aktywności fizycznej najczęściej jest to siedzący tryb życia, długotrwałe utrzymywanie złej postawy ciała, siedząca praca. U sportowców problemem są przeważnie zbyt wysokie obciążenia lub konieczność powtarzania tych samych ruchów. Kłopoty wynikające z obu tych przyczyn można rozwiązać: im wcześniej, tym lepiej. Odpowiednie ćwiczenia, rozluźnianie mięśni i zmiana organizacji pracy okażą się zbawienne.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top