Urazy kolana – dramat nie tylko sportowców

Urazy kolana – dramat nie tylko sportowców

Lekkoatleci Brak komentarzy do Urazy kolana – dramat nie tylko sportowców

Sportowe urazy najczęściej należą do kategorii ortopedycznych. Przy czym dzisiejsza medycyna pozwala leczyć je o wiele szybciej aniżeli robiono to jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj powstały nowoczesne kliniki rehabilitacyjne i ortopedyczne specjalizujące się w sportowych urazach właśnie tego rodzaju. Lecz nie tylko profesjonalni i zawodowi sportowcy przechodzą urazy ortopedyczne. Dotyczy to to też a może nawet i częściej zwykłych ludzi, którzy po prostu żyją aktywnie fizycznie. Jednakże każdy uraz powstały w wyniku uprawianego sportu można zaliczyć do kategorii urazów sportowych właśnie. Przy czym różnica jest taka, że profesjonalni sportowcy są pod opieką doskonałej kadry medycznej, najlepszych lekarzy z wybranej dziedziny. Dbają o to kluby sportowe, których sportowcy są zawodnikami. W przypadku żyjącego aktywnie pod względem fizycznym człowieka opieka medyczna dostępna jest w wersji standardowej państwowej bądź oczywiście prywatnej. Ta druga kosztuje dzisiaj sporo i nie każdego na nią stać. A sportowe urazy zdarzają się bardzo często. I bardzo często dotyczą kolana. A to się wiąże z prawdziwym dramatem, bardzo często o zupełnie nie sportowym wymiarze.
Osoby żyjące aktywnie i uprawiające sporty narażeni są na urazy kolana o wiele częściej aniżeli profesjonalni sportowcy. To dlatego, że o sportowców dbają fizjoterapeuci i w ich przypadku robi się co się tylko da, żeby do żadnego urazu nie doszło. Zerwane wiązadła kolanowe, urazy kości piszczelowej w kolanie czy wytarcie łękotki i chrząstki to typowe urazy kolan, które oczywiście nadają się od razu do konsultacji ortopedycznej. Co ma zrobić zatem człowiek, który nie ma dostępu do najnowocześniejszej medycyny a uraz kolana przytrafił mu się w najgorszym możliwym momencie? Jedynie co pozostaje to konsultacje prywatne i wizyty u lekarzy specjalistów za własne pieniądze. Ale to wersja jedynie dla tych, których jest na to stać. A co mają powiedzieć ludzie, których nie stać na to, żeby wybrać się prywatnie do lekarza? Leczenie urazu za państwowe pieniądze wiąże się z miesiącami oczekiwania na wizytę u specjalisty. A to nie wszystko, bo jeśli dochodzi konieczność zabiegu to trzeba czekać na niego nieraz po kilka lat. Tak wygląda polska służba zdrowia, zatem w okolicznościach urazu lepiej być sportowcem.
Urazy kolana mają to do siebie, że są okropnie bolesne. Urazy łękotki wiążą się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów chirurgicznych i ortopedycznych. W związku z tym trzeba też się liczyć z koniecznością rehabilitacji. Jakakolwiek rehabilitacja na zoperowanym kolanie potrwa co najmniej kilka tygodni. Zarówno dla sportowca jak i normalnie pracującego człowieka uraz kolana to jest czas przerwy od sportu i od pracy. Sportowcy mają to wliczone w zawodowe ryzyko ale nie muszą się przejmować tym, że po dłuższej przerwie nie będą mieli dokąd wrócić. A w przypadku osób, które pójdą z pracy na zwolnienie lekarskie w dzisiejszych czasach takie ryzyko jest bardzo duże. Co tu dużo mówić, lepiej na siebie uważać. Sportowcy mają się w tym wypadku gorzej, co kontuzję może im wyrządzić inny zawodnik podczas starcia na boisku.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top