Kontuzje biegacze – które najczęściej występują?

Kontuzje biegacze – które najczęściej występują?

Lekkoatleci Brak komentarzy do Kontuzje biegacze – które najczęściej występują?

Ostatnio bardzo wiele osób przerzuca się na zdrowy tryb życia. Z jednej strony jest to modne, z drugiej można się wyśmienicie zrelaksować. Każdy sport może nieść ze sobą pewne ryzyko wystąpienia zakwasów kontuzji. Biegacze to grupa osób, która jest narażona na urazy. Istnieją przyczyny, które najczęściej powodują u nich zakwasy.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna bieganie to najczęstszą przyczyną pojawiania się u niego kontuzji jest fakt, że w niewłaściwy sposób przygotowuję się do takiej aktywności fizycznej. W wielu sytuacjach nowy entuzjasta tej dyscypliny prowadził bierny tryb życia – po przyjściu z pracy lub uczelni oglądał bezmyślnie telewizor lub siedział na komputerze. Istnieją sposoby dzięki którym na początku biegania można odrzucić ryzyko pojawiania się kontuzji. Przed właściwym bieganiem konieczne jest dorzucenie do całej sesji ćwiczeń ogólnorozwojowych. W tym przypadku warto zdecydować się na stretching, rozciąganie.

Pojawianie się kontuzji u biegaczy jest bardzo często spowodowane brakiem rozciągania. Bardzo wielu ekspertów, niemalże każdy twierdzi iż rozgrzewka to kluczowy element w każdej dziedzinie sportu. Z pewnością jest to racja. Należy uświadomić sobie to, że rozciągające ćwiczenia są najbardziej przydatne szczególnie po dość intensywnym treningu.

Kolejna przyczyna pojawienia się kontuzji u biegacza to na pewno nieodpowiednio dobrane buty. Taka praktyka może zabierać całą przyjemność z tej aktywności fizycznej. Przykładowo kiedy osoba szczupła rozpocznie trening biegacza w butach w których amortyzacja jest wysoka to wysoce prawdopodobne będzie to iż pojawią się niespodziewane kłopoty z łydką lub ścięgnem Achillesa. Jeśli chodzi o osoby z nadwagą to założenie obuwia minimalistyczne wiązać się będzie z bólem, które będzie powodował przeciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa a nawet bioder. Dobór obuwia powinien wiązać się z właściwą metodyką a chodzi tutaj o postawienie na to nieco większe, które nie będą dociskać w zbyt dużym stopniu do Achillesa.

Biegacze, które dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z tą dziedzina sportu posiada dość słabe i wiotkie mięśnie stabilizujące, które należy określać jako centrum. Bez tego elementu, pośladków a także brzucha mogą się pojawiać kontuzje bardzo często w obszarach pasma piszczelowego biodrowego a także kręgosłupa.

Dość istotny element stanowi również regeneracja. Z pewnością profesjonalista ma cały dzień uporządkowany pod dzień treningowy – odpowiednie śniadanie, wypoczynek, drugi obiad itp. Oprócz tego w ciągu dnia dodany jest także trening uzupełniający. W przypadku amatora sprawa wygląda następująco – ułożenie bliźniaczego planu ale brak w nim jest momentu na regeneracje czy odpoczynek. Bardzo często początkujący biega zapomina o tym, że odnowa biologiczna to także dość istotny czynnik. W przypadku przewlekłego bólu konieczna jest również wizyta u fizjoterapeuty, który będzie w stanie mógł dać diagnozę oglądając układ ciała, ustawienie miednicy. Opinia specjalisty uświadomi to w którym momencie regeneracja powinna być konieczna.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top