Rozbity łuk brwiowy – przypadłość bokserska

Rozbity łuk brwiowy – przypadłość bokserska

Sporty walki Brak komentarzy do Rozbity łuk brwiowy – przypadłość bokserska

Rozbity łuk brwiowy to dla każdego miłośnika sztuk walki pierwszyzna. Jest to uraz, który może w pierwszym odruchu wyglądać groźnie, głównie ze względu na silne ukrwienie tego miejsca, rzadko jednak wiąże się z poważnymi urazami. Urazy takie jak rozbity łuk brwiowy występują częściej w przypadku walk, w których zrezygnowano z ochronnych kasków zakładanych przez zawodników. Tym sposobem dużo częściej dochodzi do drobnych urazów w obrębie głowy i twarzy, takich właśnie jak rozbity łuk brwiowy.

Jeśli konieczne jest szycie rany, przeprowadzane jest ono w znieczuleniu miejscowym, zastrzyk zaś podawany jest bezpośrednio w okolice rany. W miejscu tym najczęściej pojawia się charakterystyczne opuchnięcie i zasinienie. Specjaliści zalecają, by – celem ułatwienia gojenia – ograniczyć do minimum aktywność ruchową, aby, zwłaszcza jeśli rana nie jest zszyta, nie dopuścić do krwawienia i rozejścia krawędzi rany. Wskazane są, jak to zwykle bywa w przypadku opuchnięć, zimne okłady oraz maści dostępne w aptekach i sklepach zielarskich, przyspieszające wchłanianie krwiaka.

Rozbity łuk brwiowy to problem doskonale znany, nie tylko z bokserskiego ringu, ale także z życia codziennego. Sytuacja, w której zostaje rozbity łuk brwiowy przytrafia się na skutek silnego uderzenia i zdarza się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Nie zmienia to faktu, że warto, by rozbity łuk brwiowy obejrzał lekarz, zwłaszcza, jeśli rana wymaga szycia lub gdy niezszyta przerwanie skóry goi się źle lub dochodzi do jego rozejścia się.

Po urazie często w okolicy łuku brwiowego pozostaje blizna.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top