Stłuczenia palców – kłopotliwy drobiazg

Stłuczenia palców – kłopotliwy drobiazg

Siatkówka Brak komentarzy do Stłuczenia palców – kłopotliwy drobiazg

Niemal każdy, kto uprawiał jakikolwiek sport, miał do czynienia ze stłuczeniami. Wydaje się zatem, że jest to uraz zupełnie niegroźny i mało znaczący. Nie jest tak do końca, gdyż stłuczony palec w przypadku zawodowego uprawiania siatkówki utrudnia najprostsze i zupełnie podstawowe dla dyscypliny ruchy.

Stłuczenie to uraz tkanki miękkiej, który charakteryzuje się przede wszystkim obrzękiem oraz podskórnym wylewem, w szczególnie trudnych przypadkach może jednak prowadzić do ostrego bólu, a nawet zniekształcenia stawu i – co za tym idzie – ograniczenia jego ruchomości.

Pierwsza pomoc zastosowana przy stłuczeniach nie jest skomplikowana. Stłuczony palec należy przede wszystkim schłodzić. Zimno powoduje dużo szybszą regenerację tkanki, obkurczając przy tym naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęki i zasinienie. W aptekach, a nawet sklepach zielarskich, są dostępne maści przeznaczone dla osób zmagających się ze stłuczeniami. Dzięki nim stłuczony palec będzie bolał zdecydowanie mniej, sam siniec zaś wchłonie się zdecydowanie szybciej.

Istnieje także szereg domowych receptur pozwalających walczyć z nieprzyjemnymi skutkami stłuczeń. Na stłuczony palec polecane są zimne kompresy z wody i octu lub też z roztworu sody oczyszczonej. Rozwiązaniem typowo farmakologicznym są żele lub plastry, wyróżniające się działaniem przeciwbólowym na stłuczony palec czy też kończynę, jednocześnie schładzające bolące miejsce.

Gdy obrzęk oraz zasinienie ustępują, można zastosować leczenie za pomocą ciepłych, suchych okładów. Przyspieszają one odbudowę tkanek i umożliwiają szybsze wchłonięcie krwi. Jeśli stłuczenie jest bardzo rozległe, towarzyszy mu silny ból lub opuchlizna, a skóra w okolicy rany jest uszkodzona, konieczna będzie konsultacja lekarska. Może okazać się bowiem, że stłuczenie nie jest jedynym problemem, a siatkarz może cierpieć także z powodu zwichnięcia stawu czy pęknięcia kości.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top