Uszkodzenia ścięgna Achillesa u tenisistów

Uszkodzenia ścięgna Achillesa u tenisistów

Tenis Brak komentarzy do Uszkodzenia ścięgna Achillesa u tenisistów

Ścięgno Achillesa jest największym spośród wszystkich ścięgien w ciele ludzkim. Jednocześnie często spotykany u tenisistów oraz lekkoatletów uraz ścięgna Achillesa jest najczęściej spotykanym urazem przeciążeniowym. Rozwinięcie muskulatury ciała sprzyja obniżeniu jego wytrzymałości. Uraz ścięgna Achillesa zdarza się także przy podejmowaniu zbyt intensywnych wysiłków lub zmianie warunków treningu.

Szacuje się, że co dziesiąty uraz ścięgna Achillesa dotyczy tenisistów. Najczęściej przyczyną kontuzji jest charakterystyczny dla tenisa nagły szybki start. Uszkodzenie zdarza się także przy ruchu skrętnym, dużo rzadziej przy bezpośrednim mocnym uderzeniu.

Uraz ścięgna Achillesa zdaniem specjalistów jest swego rodzaju problemem cywilizacyjnym. Borykają się z nim nie tylko profesjonalni sportowcy, ale także osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Sytuacją alarmową powinien być występujący w obrębie ścięgna ból lub charakterystyczna sztywność. Najczęściej dokucza on sportowcom bezpośrednio po rozpoczęciu wysiłku fizycznego, zdarza się także rano. Prawdziwą zmorą tenisistów jest fakt, że raz występujący uraz ścięgna Achillesa z reguły nawraca, samo ścięgno zaś jest bardziej podatne na pogłębiające się kontuzje. Ostateczną wersją urazu jest jego zerwanie, do którego dochodzi przy silnym obciążeniu w pozycji wyprostowanej. Zerwaniu ścięgna towarzyszy ból, charakterystyczne pęknięcie, uczucie uderzenia w łydkę. Najczęściej, choć nie zawsze, zerwane ścięgno uniemożliwia przemieszczanie się czy przeniesienie ciężaru ciała na przód stopy poprzez wspięcie na palce.

Zerwanie ścięgna Achillesa najczęściej jest pokłosiem nieleczonych zwyrodnień czy przewlekłego stanu zapalnego w tej strefie. Brak interwencji w przypadku ostrych zapaleń może doprowadzić do stanu zapalnego przewlekłego, rozpoznawalnego na podstawie nasilającego się, uporczywego bólu. Leczenie przewlekłego zapalenia jest długie i uporczywe, z konieczności uzupełniane fizykoterapią. Należy jednak poddać się terapii, ponieważ w sytuacji całkowitego zerwania konieczne jest operacyjne zszycie ścięgna. Wówczas czas rekonwalescencji i rehabilitacji przedłuża się dodatkowo.

W trudnej niewątpliwie ze sportowego punktu widzenia sytuacji, jaką jest uraz ścięgna Achillesa, ważne jest szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia. Schorzenia związane z tym właśnie ścięgnem należą do bardzo częstych, ale przy tym często bagatelizowanych. To błąd, po zaniedbania prowadzą do dalszych kontuzji, w skrajnym przypadku nawet do konieczności rezygnacji z kariery. Im później rozpoczęte leczenie, tym trudniej wrócić do pełnej sprawności.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top