Problemy z kręgosłupem u zawodowych sportowców

Problemy z kręgosłupem u zawodowych sportowców

Piłka nożna Brak komentarzy do Problemy z kręgosłupem u zawodowych sportowców

Dolegliwości kręgosłupa to znak naszych czasów. Zmagają się z nimi Polacy, niezależnie od płci, choć zachowania przyczyniające się do tych problemów są łatwe do wskazania. Dolegliwości kręgosłupa dotyczą z reguły osób prowadzących siedzący tryb życia, zmagających się z nadwagą, osłabienie mięśni, starszy wiek… Po wymienieniu tych czynników zaskakującym może wydać się fakt, że dolegliwości kręgosłupa są także domeną sportowców.

W przypadku piłkarzy i innych osób uprawiających sport profesjonalnie do dolegliwości kręgosłupa przyczyniają się obciążenia fizyczne, często powtarzane zgięcia kręgosłupa lub ruchy rotacyjne, wysiłek związany z dźwiganiem. Lekarze zajmujący się medycyną sportową zwracają uwagę, że najczęściej piłkarze boleśnie odczuwają przeciążenia kręgosłupa oraz, stanowiące ich rezultat, trwałe zmiany zwyrodnieniowe między kręgami. Jako winowajców tego stanu rzeczy i nawracających dolegliwości kręgosłupa wskazuje się trening na – coraz częściej spotykanej – sztucznej murawie. Charakteryzuje się ona właściwościami amortyzującymi, które sprawiają, że obciążenia właściwe dla kończyn dolnych są przenoszone właśnie na kręgosłup.

W przypadku młodych chłopcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piłką nożną, najczęściej spotykanym efektem przeciążeń w okolicy kręgosłupa są bóle w odcinku lędźwiowym. Te dolegliwości kręgosłupa występują z reguły w trakcie samego treningu, a także bezpośrednio po nim. Po odpoczynku ból z reguły ustępuje. Jeśli jest to ból długotrwały, będzie on skutkował zmianami w stawach międzykręgowych, ważne jest zatem prawidłowo przeprowadzone rozpoznanie kliniczne.

W przypadku wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie nieocenioną pomocą jest prawidłowo przeprowadzana rehabilitacja i fizjoterapia. Ulgę doraźną przynieść może zastosowanie specjalistycznych wkładek do butów piłkarskich, które częściowo amortyzują energię i uniemożliwiają jej przenoszenie bezpośrednio na kręgosłup.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top