Konsekwencje kontuzji stawu skokowo-goleniowego

Konsekwencje kontuzji stawu skokowo-goleniowego

Piłka nożna Brak komentarzy do Konsekwencje kontuzji stawu skokowo-goleniowego

Kontuzje stawu skokowo-goleniowego to jeden z najczęściej występujących urazów w sporcie, zarówno profesjonalnym, jak i uprawianym amatorsko. Mimo częstotliwości występowania jest to dolegliwość poważna, w przypadku nieprawidłowego wyprowadzenia z niej zaś sportowiec uskarżać się może na szereg dolegliwości stanowiących konsekwencje złej terapii.

Badania pokazują, że na staw skokowo-goleniowy szczególnie uważać powinni piłkarze. Musi on znosić obciążenie wynikające z masy całego ciała, zatem w sytuacji gdy na staw skokowo-goleniowy zadziała siła boczna, powodująca oderwanie się od siebie powierzchni stawowych, struktura zostaje uszkodzona. Sytuacja komplikuje się, gdy – prócz wygięcia stawu – obrócona zostaje względem stopy oś goleni. Może to prowadzić dodatkowo do uszkodzeń wiązadeł.

Rozmiar kontuzji stawu skokowo-goleniowego oraz niezbędne w leczeniu czynności zależą głównie od siły, jaka na staw zadziałała. Ważna jest szybka reakcja, polegająca na ochłodzeniu miejsca, w którym nastąpiła kontuzja, oraz unieruchomienie stawu skokowo-goleniowego. Regułą jest zalecenie maksymalnie szybkiego powrotu do aktywności fizycznej, wspomaganej w ewentualnej sytuacji bólowej sztywnym tapingiem.

Kontuzje stawu skokowo-goleniowego są częstokroć bagatelizowane. Oczywiście, często uraz często jest znikomy i w żaden sposób nie wyklucza z działań treningowych, ważna jest jednak prawidłowa diagnostyka. Pomocne są działania rehabilitacyjne, taping, usztywnienie problematycznego miejsca. Wszystko to umożliwia szybsze zwiększanie treningowych obciążeń i powrót do pełnej sprawności bez szkody dla bezpieczeństwa.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top